Ha javasolhatom, semmilyet. Korábban már utaltam erre, de most, hogy kint vannak az új készülékek, ideje újra megvizsgálni az esetet. Már csak azért is, mert ilyenkor mindig lejjebb csúszik az összes előző generáció árszabása, miközben persze értékükből cseppet sem veszítenek. A kérdésnél nyilván számos tényezőt figyelembe kell és végig is fogunk venni: mekkora a kezed, mennyi pénzed van és mennyi ideig bírja nálad egy átlagos telefon? Vagy egyáltalán, mennyire törődsz a technológiai újításokkal?
Kezdjük azzal, hogy ha pici a kezed, az még nem feltétlen jelenti, hogy az SE a legjobb választás, de azért nagy mértékben leegyszerűsíti a döntést. Százezertől már kapni újonnan, használtan meg akár a feléért is, ha szerencséd van. Androidosként valószínűleg hihetetlenül hangzik, de a három éve megjelent hardver iPhone-ok terén még további két évig bőven használható, sőt támogatott marad, az alatt legfeljebb aksit kell cserélni a lassulás ellen. Persze lehetséges, hogy új iOS nem érkezik már a Home gombos telefonokra, így az SE-re sem, de az iOS 12 legalább egy kiforrott végállomást jelent majd, hiszen már a mostani verzió is az utóbbi évek egyik legstabilabb változata és ez várhatóan csak tovább javul.
Nagyobb kéz, de hasonló méretű pénztárca esetén még mindig ott a 6S vagy 7 mint választási lehetőség (extra nagy kéz esetén pedig ezek Plus változata). A két év használat itt is garantált, leginkább a felől kell dönteni, hogy a következő váltásig kihúzható idő elnyújtása megéri-e neked a jack aljzat elhagyását. Az iPhone 7 erősebb ugyan, de (sajnos) már egy lépés a vezeték nélküli jövőbe, így érdemes mellé a törékeny Lightning-végű fülhallgató helyett egy Bluetooth-osat beszerezni, például egy AirPods-ot. Ha viszont nem szívesen vennél részt a technológia ez irányú átalakításának átmeneti szakaszában, amikor még félig kábeles, félig kábelmentes megoldásokat kell használni a telefonhoz, akkor maradj a 6S-nél, mert valószínűleg ez is elég lesz tudásban a vezeték nélküli világ széleskörű elterjedéséig. A 6S hardvere várhatóan épp akkor válik majd túl kevéssé, amikor ez bekövetkezik, és az iPhone-ok legalább négy generációja támogatja már a telefont.
Ha netán a kamera miatt aggódnál, akkor jó hír lehet, hogy a több éves iPhone-ok általában még mindig jobb képeket készítenek, mint egy ma kapható középkategóriás telefon, az egyéb specifikációbeli különbségek pedig semmit sem jelentenek. Ha jelentenének, akkor nem történhetett volna meg például az, hogy az XS úgy veri gyorsasági tesztben a Samsung Note 9-et, hogy utóbbi kétszer annyi memóriát és a piac legjobb Androidos processzorát versenyezteti az Apple készülékével szemben. A használhatóság kérdése tehát elsősorban a szoftveren múlik, így tapasztalat szintjén az iPhone hardvere is jóval lassabban avul el.
Viszont ha te jóval több mint két évre rendezkednél be, akkor nem érdemes 8-as alá adnod. Már képes vezeték nélküli töltésre, a kamerája és processzora pedig a valaha készült egyik legjobb – még annak fényében is, hogy elmúlt egy teljes év a megjelenése óta. Még most is kétszáznegyvenezertől kezdődik egy új ára a hivatalos Apple üzletekben, de mivel sokaknak egyszerűen szüksége van a gombokra vagy nemes egyszerűséggel a lehető leggyorsabb biometrikus azonosításra, úgy választhatják az iPhone 8-at, hogy közben nem kell kompromisszumot kötniük hardver terén és maguk válogathatják meg, melyik technológiai újítást kérik és melyiket nem.
Vannak viszont olyanok, akiknek egyszerűen nem elég a régi, ők valami újra vágynak. Legyen az bármily megosztó, a kivágást leszámítva teljes kijelzős X nekik az abszolút legjobb megoldás. A legtermészetesebb módon, pusztán a telefonra nézéssel oldódik fel a készülék és utána soha nem látott felület áll rendelkezésre a szövegek vagy képek nézegetésére. Ráadásul mindezt a 8-ban is megtalálható giga erős hardver mellett egy gyönyörű, szinte minden szögből színhű kijelző tehetik. A pláne az egészben, hogy az Apple beszüntette az X gyártását és forgalmazását (hasonlóan az 5-höz, miután megjelent az 5S és 5C), így újszerű állapotban idén már ugyanazért a pénzért juthatunk hozzá olyan technológiákhoz az iPhone 8 áráért, amiért tavaly még egy autó árát kellett kiadni.
És végül az XS… Nehéz dió. A forint gyengülése miatt a tavalyi 1000 dollár idén már (ÁFA-val együtt) 400 000-et kóstál, ez pedig szerintem egyszerűen nem éri meg. Tudom, hogy tavaly az X után sokan visszaálltak inkább az iPhone 8 Plus-ra, csak mert egy-két aprósággal többet tudott, például az X-en nem voltak fülek a Safariban. Mégis, ha a te dolgod a családot ellátni telefonokkal és bármilyen szinten akadályt jelent számodra félmillió forint kiadása, viszont mégiscsak fontosak számodra ezek a Plus funkciók, akkor inkább vegyél akár kettőt a nagyobbik 8-asból, mert még így is olcsóbban jöhetsz ki. Vagy csak felejtsd el ezt a pár apróságot és maradj az X-nél.
De tényleg, az XS vásárlásra egyetlen okot tudok találni, és az a profi fotózás iránti vágy. Tényleg óriásit ugrott minőség tekintetében az idei modellek kamerája, de mivel az X is a világ egyik legjobbja még mindig, ez az átlag felhasználót cseppet sem fogja érdekelni.
Na, de mi a helyzet az XR-rel? Egy olyan telefonról beszélünk, ami többe (300 000 ft) fog kerülni, mint akár egy újonnan vett, akciós X. Csakhogy az árkülönbözet ellenére a Super Retinás OLED helyett az iPhone 4S képsűrűségével bíró LCD-t nézegethetjük, vastagabb kerettel és még kevésbé megfogható méretben, miközben a Plus (és Max) funkciói természetesen nem érhetők el benne. Az XR megjelentetése az utóbbi évek egyik legnagyobb lehúzása az Apple részéről. Nagyobb, mint az X magas árazása, hiszen most kevesebbet kapunk több pénzért, mint a tavalyi készülék vásárlásakor.
Két tippet adhatok tehát akkor, ha az érdekel, melyik telefont érdemes MINDENKÉPP elkerülnöd: bármit, amit a 6S előtt adtak ki (hiába kisebb, az SE utána érkezett, tehát erre nem vonatkozik) és a még meg se jelent XR-es átverést. Ha az is érdekel, mit jelent a néhány év múlva stabilizálódó és jelenleg tartó technológiai átmenet, kövess Facebookon, hogy értesülj a következő cikkekről.