A leggyakrabban elhangzó érv az Apple ellen Steve Jobs halála óta az lett, hogy már nem innovál, inkább késve vesz át meglévő technológiákat. Ha meg mégis újítani próbál, az félresikerül. Példának hozzák a buta Sirivel érkező HomePod-ot, a túlmelegedő és gyakran használt csatlakozóktól megfosztott MacBook Pro-kat és még az iPhone kijelzőszigetét is. Ellenérvként jönnek az olyan kínai márkákkal, mint a Huawei, OnePlus vagy a Xiaomi, de elég csak az Android P-re és a Samsung Infinity kijelzőjére gondolni szerintük, ami már egyenesen jobb megoldást jelent az Apple-höz képest. Nézzük meg, mennyi ebben az igazság.
Az első és legfontosabb dolog, amit le kell szögeznünk, az az, hogy az Apple egy prémium termékeket gyártó cég. Mielőtt még mindenki letámadna, hogy emiatt pláne nem kéne ilyen abszurd hibákat elkövetnie, az a helyzet, hogy az Apple szerint ő egyetlen hibát sem vétett. Egyet se, leszámítva a késlekedést a Siri fejlesztése kapcsán. Viszont ennek valószínűleg az az oka, hogy a Big Data, amit az eszközöknek gyűjtenie kell, még kissé ráér, mert nincs meg az az eszköz, ami elegendő infót tudna gyűjteni a cég saját ökoszisztémáján belül ahhoz, hogy értelme legyen az infók feldolgozását intéző mesterséges intelligenciával foglalkozni. Valószínűleg nem számoltak azzal, hogy a többi tech cég nagy robajjal tör majd előre ezen a téren és így végülis kénytelenek lesznek beszállni a buliba. De nem sietik el most sem, az a bizonyos eszköz, amire vártak, 2020-ban isten bizony megérkezik, a most felvett emberek pedig reálisan legfeljebb 2019-re tudnak valamivel előrukkolni, amit aztán a következő évre tovább tökéletesítenek.
Mindez lehet, hogy elsőre butaságnak hangzik az Apple részéről, pedig az ő szemszögükből ez egyáltalán nem az. Az Apple, mint prémium eszközöket gyártó cég, évekre előre tudja, hogy mit fog letenni az asztalra, függetlenül a konkurenciától. Egy bizonyos szintig ők is előre terveznek, de itt nem ez a lényeg. Hardware szinten kb. három évig lehet előre látni, de koncepció és célok szintjén akár évtizedeket is be tudnak előre lőni. Gondoljatok csak bele, az idei szeptemberi keynote látszólag semmi másról nem fog szólni, mint a keretek eltüntetéséről. Az összes eszköz olyan frissítést kap, aminél a design is ebbe az irányba változik. Ez alól a látszat ellenére sem kivétel a márciusban megjelent iPad, azt majd az iPhone 8 kivezetésével együtt fogják helyre tenni, egy új design bevezetésével. Hogy mi lesz a jövőévi és az azt követő keynote-ok témája, szintén belőhető, de ezt majd máskor rágjuk át.
A hangsúly a koncepción van. Az Apple egyértelműen a vezetéknélküliség és a mozgó alkatrészek kivezetésén fáradozik, még a billentyűzet átalakítása is ezt erősíti. Mindent több és még több funkcióssá tesz úgy, hogy közben a használata egyértelmű és egyszerű maradjon, az ezzel járó átmeneti fájdalmat pedig lenyeleti a felhasználókkal. Egész egyszerűen mert megteheti. Meg azért is, mert máskülönben senki nem fogja erőltetni a fejlődést: ma is megszokásból és nem praktikumból használnak még az emberek USB-A-t és az átlag felhasználónak a vezetéknélküli zenehallgatás is praktikusabb lesz az örökös kábelbontogatás helyett, csak épp még nem terjedt el eléggé és ezért drágább. Valakinek viszont ezt is el kellett kezdeni, és miért ne lehetne ez pont az Apple?
Azt is gyakran kérdőjelezik meg, hogy a Face ID mindig is tervben volt, pedig elsődleges szempont volt ennek bevezetése, ugyanis a következő időszakban ez fogja közel az összes termékét meghatározni. A kijelzőbe épített ujjlenyomatolvasó közel sem olyan kényelmes, mint ránézni a telefonodra – és itt most nem az időbeli különbségekről van szó, aminél még átmenetileg valóban vesztésre áll az Apple megoldása. Arról van szó, hogy ez a legtermészetesebb dolog, amit tehetnél egy kijelzővel szemben és a leghasznosabb is, mert a technológia nem csak telefonban, hanem minden létező kütyüben használható lesz. Pár év múlva lehet, hogy még a mikró is a tekintetünk alapján fogja meghatározni, milyenre süsse mirelit pizzát másnapos reggeleinken, merthogy összeköti az ízlésünket az arcunkkal.
Ez pedig nem azt jelenti, hogy dobta volna az ujjlenyomat olvasót az Apple, csak azt, hogy annak új felhasználási módot keres, és már lehet is sejteni, milyen eszközökben várható a megjelenése, de erről megint majd később. A lényeg az, hogy hiába áll elő a Xiaomi, a Oppo vagy bármely másik cég egy ötlettel, akár kész telefonnal, az csak egy koncepció lesz, aminek nincs valódi hatása. Kis cégként megtehetik, hogy ráfókuszálnak egy adott célra, de nincs mögötte egyéb, mint a legújabb technológiákkal való kísérletezés. Az Apple azért prémium cég, mert megteheti, hogy olyan minőség ellenőrzést követeljen meg a gyártósoron, aminek köszönhetően nincs például „álla” az iPhone X és annak utódjainak, szemben az összes többi Androidos telefonnak. Ennek köszönhető az, hogy most van ez az átmeneti időszak, de aztán mégis az Apple lesz az, aki a Face ID-t tovább fejleszti és amit aztán mindenki más átvesz.
Az Android szerintem azoknak való, akik állandóan kísérletezgetni szeretnének, akik hajlandók a szükségesnél gyakrabban váltani a telefonjukat és azt gondolják, hogy a személyre szabás izgalmasabb tevékenység az első 20 percnél és majd biztos észreveszik annak drasztikus jelentőségét fél év múlva is. Holott addigra lehet, hogy már más telefont nyomkodnak, mert az izgalmasabb. Egy iPhone ennél sokkal állandóbb és ezt egyetlen kínai Androidos készülék sem fogja soha elérni, mert egyszerűen nem célja. Az Apple úgy készít tömegtermékeket, hogy az évekkel később is prémium érzetet keltsen. Hogy ha két-három éves a telefonod, akkor még mindig nem fogsz lassulást érezni, legfeljebb egy tönkrement aksi kapcsán. Ezt még az Apple színvonalhoz közelítő Samsung sem tudja teljesíteni, pont az Android miatt.
Amíg egy Windows gépen a legális szoftverekhez is gyakran .dll-t kell pakolászni a Windows mappába vagy valamilyen kiegészítő programcsomagot leszedni, addig a MacOS-en ugyanez fel se merül. Amíg a Huawei P20 jól néz ki a harmadik kamerájával, addig a használat közbeni melegedéssel és a 4K felvételeknél kikapcsolt optikai képstabilizálással már jóval kevesebbet törődtek. Egy iPhone-nál fel se merülhet, hogy túlhevül a processzora, csak mert videózok. Miért? Mert prémium terméket vásárolsz, aminél minden tervezés, minden fejlesztés évekre előre meg van tervezve és az utolsó ilyen nehézségre is odafigyelnek és megoldják, ha az lehetséges. Kompromisszumot persze mindig kell kötni valaminek az oltárán, viszont ha Apple terméket veszel, akkor pontosan tudod, mire számíthatsz ilyen téren is. Egyszerűen nem érnek meglepetések, csak működik és kész. Épp emiatt a stratégia miatt működik a blog is. Ha egyszer ráérzel az Apple ritmusára, minden lépés egyértelműen követi a másikat és így az is kirajzolódik, amit csak később erősítenek meg a szivárogtatások.