Kissé értetlenül állok azelőtt, hogy sokaknak még mindig kérdés, merre akar menni az Apple, holott ők maguk vallották be. Nyilván nem lehet mindent bejósolni, a Face ID-ra is valószínűleg kevesebben tippeltek volna mondjuk két évvel ezelőtt, mint ahányan a kijelzőbe épített Touch ID-ra, de van ez az egy dolog, ami évről évre világosabb lesz és mégis úgy tűnik, se a konkurenseknek, se az újságíróknak nem esett még le, miért nagy dolog az, ami épp történik. Pedig gondoljunk csak bele: az Apple marketing terve sosem volt konvencionális és úgy tűnik, ebben sem az: előbb rövidtávon kell megutáltatni magukat sokakkal, hogy aztán később hosszú időn át urai, sőt hősei legyenek egy teljesen új és valóban innovatív iránynak – ezzel hagyva végleg hátra a Steve Jobs érát.
Kezdjük az elején: a 2016-os iPhone 7 elhagyja a Jacket, a Macbook Pro elhagyja az USB-t és az SD kártya olvasót, valamint a MagSafe-t. Persze korábban is hiányzott már ez a 12”-os Macbookról, de az még valahogy megbocsáthatóbb volt a legtöbb embernek, hiszen „úgyis csak webezésre jó”. Szintén 2016-ban az Apple piacra dobta az AirPods-ot is, és már tudjuk, hogy valamiféle prémium vezetéknélküli fejhallgatón is dolgoznak.
Ezután tavaly bejelentették a most még kábeles HomePod-ot és AirPower-t is, bár utóbbi megjelenésére még mindig várnunk kell. Viszont épp ez a termék az, amiből már az előzményekkel a háttérben, elég egyértelműen kiolvasható mindaz, amerre az Apple menni akar: a vezeték nélküli világ.
Bizony, az Apple azon dolgozik, hogy a következő 5-10 évben minden létező csatlakozót elhagyjon. Nem csak a termékek összekapcsolásánál vagy esetleg a töltésnél, de tényleg MINDENNÉL. Ha ez nem jön össze, még mindig ott van a támogatások híján jelenleg csak félig-meddig használható univerzális csatlakozó, aminek a közhiedelemmel ellentétben az lett volna a célja, hogy hosszú távon dongle-ek nélkül élhessünk, egyetlen vezetéket használva gyakorlatilag mindenhez, vagyis amolyan előre elsütött B terv lett belőle, ami egyúttal megalapozza az Apple hősi útját: ha összejön nekik a vezeték nélküli világ megteremtése, akkor azért, mert onnantól azt mondhatják, hogy ők indultak el először ezen az úton a sokféle csatlakozó eltörlésével. Ha pedig nem jön össze a vezeték nélküli világ, akkor azt mondhatják, hogy nekik köszönhető az az alap, amire mindenki építkezni fog: az egy kábel mind fölött elve.
A vezeték nélküliséggel kapcsolatos problémákat azonban ennek első komolyabb megjelenési formája is már tökéletesen mutatja: nem lesz egyszerű, de pont ezért késett ennyit az Apple az iPhone-ok vezeték nélküli töltésével: mert tudta, hogy ha korábban vezetik be, akkor még évekig kulloghatnak a többi gyártó után, semmi egyedit nem mutatva fel. Az egyszerre több termék töltése viszont végre újító erejű, így már csak az utolsó technikai simítások, vagyis a túlmelegedés és a megfelelő töltési erő optimalizálása miatt késik ennyit az AirPower, de ha végre meg lesz a megoldás arra, hogy tölteni lehessen egyszerre több készüléket is, akkor a következő lépés az, hogy ez mindenhol elterjedjen. Bizony, mert míg most az AirPower egy külön hardware, az a technológia kiforrásával használható lesz később a Mac-ek talpazatában is (a szabadalom már most is az Apple-é), ezt követően, vagy épp ezzel párhuzamosan pedig jön az a technológia, amivel fizikai kapcsolat nélkül is tölthetővé válik bármilyen készülék. Hogy ezt a Wifihez hasonló módon, egy konnektorba dugható központi „modem” által éri-e el, vagy egyszerűen minden egyes készülékhez lesz egy-egy konnektoros megoldás, nem tudni, de az szinte bizonyos, hogy az Apple ebbe az irányba tart. Persze csak addig, amíg már ez is elhagyhatóvá válik és az eszközök a látszólag semmiből is képesek lesznek energiát nyerni.
Szóval lehet, hogy amit most csinálnak Tim Cook-ék, az egyelőre őrültségnek hangzik és sokaknak kényelmetlen, de a helyzet az, hogy Jobs túlszárnyalása helyett egy másik Jobs-zá fogják tenni azt, aki épp a feje lesz a cégnek, mikor ez az egész beindul. És ha ez egyszer beindul, akkor az valóban, ismét alapjaitól formálja át majd az életünk legapróbb részeit is.